Tynjap

Łódź
Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Tynk japoński – czyżby egzotyczny produkt?

Autor: Tynjap, publikacja: 2020-10-21

Niestety przez większość tynk japoński jest traktowany jako egzotyczny produkt, mimo że dostępny jest na polskim rynku od początku lat 90. Trudno więc mówić tutaj o czymś egzotycznym, skoro tak długo jest już do dyspozycji. Egzotyczna pozostaje jedynie nazwa, którą można spotkać pod innymi określeniami: płynna tapeta, tynk bawełniany, tapeta bawełniana, tapeta natryskowa – wszystkie oznaczają ten sam produkt.

Tynk japoński Poldecor

Dekoracyjny tynk japoński pochodzi z Kraju Kwitnącej Wiśni, gdzie stosowany był już ponad 300 lat temu. Jest to produkt prawdziwie ekologiczny, gdyż składa się z bawełny, jedwabiu, celulozy, kleju roślinnego, miki, brokatu itd. Wszystkie te składniki są pochodzenia naturalnego, co w obecnych czasach możemy nazwać jedynym tynkiem ekologicznym. Szczególnie więc u osób ukierunkowanych na ekologię ten sposób dekorowania ścian powinien budzić duże zainteresowanie.

Idealnie nadaje się do każdego rodzaju pomieszczeń – czy to mieszkalnych, czy to biurowych, wszędzie tam, gdzie będziemy chcieli stworzyć przytulne i ciepłe miejsce. To, co nas ogranicza, to tylko nasza wyobraźnia.

Tynk położymy na każde podłoże budowlane – na beton, płyty GKB, cegły, farby, tynki gipsowe czy wapienne.

Jednym z elementów odróżniającym go od współczesnych okładzin ściennych jest możliwość jego ściągnięcia, wyprania i ponownego nałożenia.

Również konserwacja nie przysparza problemu, gdyż najprościej można kurz czy lekkie zabrudzenia usunąć za pomocą odkurzacza z czystą szczotką specjalnie dla niego zarezerwowaną. Przypadku mocnych, miejscowych zabrudzeń wymagane jest ściągnięcie tynku i wymiana na nowy.

Zalety takiego produktu są bardzo liczne. Warto tu wspomnieć o kilku z nich:

  • bezwonne i nie zawierają toksyn, czyli są eko,
  • antystatyczne i nie przyciągają kurzu, pomimo tego, że są porowate,
  • umożliwiają oddychanie ścian – po wyschnięciu potrafią zmagazynować, a potem oddać wilgoć, która powstaje podczas eksploatacji pomieszczeń,
  • utrzymują ciepło – poprzez redukcję temperatury pomieszczenia i ściany, dzięki czemu można oszczędzić kilkanaście procent na ogrzewaniu, w zależności od warunków może to być do 20%,
  • tłumią hałas (akustyka) – mają strukturę porowatą, nie odbijają dźwięku,
  • stanowią produkt elastyczny – można swobodnie stosować przy niedoskonałościach ścian (typu ubytki lub wady ścian, rysy, pęknięcia),
  • tworzą jednorodną masą – brak na ich powierzchni spoin czy połączeń, co zdecydowanie przydatne jest, gdy potrzebujemy uzupełnić lub naprawić uszkodzone miejsce,
  • nadaje się do wszelkiego rodzaju pomieszczeń i różnych powierzchni.

Opracowanie:
TYNJAP

Tynkarz - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 35 735 Specjalistów od Tynkowania Ręcznego najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o tynkowaniu